Figyelem! Igaz történet következik.
Pár évvel ezelőtt volt egy külföldi tévéstáb,
akik elfoglalt emberekkel csináltak interjút.
Volt közöttük cégvezető, 3 gyermekét egyedül nevelő
édesanya, élsportoló stb.
A résztvevők mind azt állították, hogy annyira
megszokták a napi pörgést és az ezzel járó stresszt, hogy
ez nekik már nem okoz problémát, jól bírják a gyűrődést.
Véletlenül találtam rá a műsorra és már éppen
kapcsoltam is volna ki, amikor egy igencsak megdöbbentő
jelenet következett.
A három gyermekét egyedül nevelő anyukára
rákötöttek mindenféle műszert: vérnyomásmérőt, pulzus
mérőt, mindent, ami lehetséges és úgy engedték
útjára egyik reggel, hogy folyamatosan mérték és
rögzítették a fiziológiai értékeit.
Az édesanya már a műsor elején elmondta, hogy nagyon
szereti a gyerekeit és a munkáját, de sajnos állandó
rohanásban és lemaradásban éli az életét a 3 kisgyerek
ellátása, a saját munkája, a főzés, mosás plusz a háztartás
egyensúlyozása közben – évek óta nem tudja
magát rendesen utolérni…
Megkérdezték tőle, hogy ennek milyen fizikai és mentális
hatása van rá, mit érez és mit tapasztal, de mondta, hogy
semmit, hál Istennek jól bírja, egy kicsit frusztrált néha, de
ez természetes.
Hát döbbenetes volt, amikor szembesült a tényleges
eredményekkel a vérnyomását és más kulcsfontosságú
értékeket illetően, mert azok többször is az egekbe
emelkedtek a nap folyamán.
Amikor ő úgy értékelte, hogy jól bírja a
gyűrődést és „rá nincs hatással” az ilyesmi, akkor
tévedett…Mert a műszerek azt mutatták, hogy
nagyon is volt. És ez csak egyetlen nap volt az életéből…
A cégvezetőnél is teljesen hasonló volt a helyzet.
A befejezetlen feladatok, a késések, a váratlanul
beeső problémák, amik felborították a napi tervet
borították a fiziológiai értékeket is…
És természeti törvény, hogy ahol a delegálás
foghíjas, ott a cégvezető sokkal több és komolyabb
hatás helyzetekbe tud kerülni. Magasabb
vérnyomással, kortizollal és más nem
kívánatos egészségügyi tünettel.
Úgyhogy, ha magadra ismertél, akkor itt az ideje
a tettek mezejére lépni. Mielőtt a tested
átveszi a kontroll-t az életed felett.
Már a családod miatt is…Mert ők is számítanak
Rád és őket is megviseli, ha hatás helyzetben látnak.
Kilépek a hatáshelyzetből»»
Végül ne feledd: Egy képzett cégvezető a végén
mindig megnyeri a játszmát…
Barátsággal:
Helle Nóra
A kritikus munkatárs – ráadás….
És mi van, ha a főnök megérdemli a kritikát? – szegezték
nekem a kérdést az elmúlt levelek után.
Való igaz, vannak energiavámpír emberek,
akik hatalmi pozícióba kerülve visszaélnek
a kollégáik jóindulatával és szó szerint
elnyomhatják őket – vagy legalábbis nagyon
zaklatottá tudják őket tenni.
Ilyenkor jogos lehet a kritika.
Azonban van egy másik tényező is:
az ilyen cégvezetők nem akarnak fejlődni, nincs
önkritikájuk és ha véletlenül el is jutnak hozzánk,
akkor nagyon hamar leiratkoznak a hírlevelünkről.
Ha benned is felmerült az a gondolat,
hogy talán Te is ilyen vagy, akkor megnyugtatlak.
Nem!
Mert ha már elgondolkoztál ezen, az azt jelenti, hogy
van önkritikád – ez pedig teljesen hiányzik az ilyen
típusú emberekből.
Mindenkinek vannak rossz napjai és minden vezetőnek
„elgurulhat néha a gyógyszere”.
Minden cégvezető hozhat balga és destruktív
döntéseket is – főleg az ilyen rossz napokon.
Senki sem tökéletes.
Egy dolog viszont megkülönbözteti az igazán
jó vezetőket azoktól, akiknek sok kritikusa és haragosa van:
ez pedig az, hogy képesek és hajlandóak ilyenkor
felvállalni a felelősséget és bocsánatot kérni.
Emlékezz erre és tedd meg ezt, amikor szükséges.
És ne feledd: vannak természeti törvények
arra vonatkozólag, hogy hogyan bánjunk az
emberekkel.
Jól jöhet nem elszalasztani…
Info itt!»»
Barátsággal:
Helle Nóra és Eric Helle
AZ ERŐSEN KRITIKUS KOLLÉGÁKRÓL…2.
Tegnap megnéztük az első okot, ami miatt egy munkatárs, aki addig úgy tűnt, hogy rendben vitte a dolgokat hirtelen kritikus, majd erősen kritikus megjegyzéseket tesz a dolgokkal, egy személlyel vagy magával a cégvezetővel kapcsolatban. Az ilyen helyzet jelentős zaklatottságot tud okozni a vezető és a környezet számára, ezért fontos, hogy kezeljük.
Az első ok az volt, hogy a munkatárs nem értett meg valamit, és ennek kezelését részletesen ki is fejtettük.
A második oka a kritikusságnak azonban már egy nehezebb dió.
Hosszú évek tapasztalata azt mutatja, hogy itt arról van szó, hogy a munkatársnak “vaj van a füle mögött”, azaz elkövetett egy vagy több ártalmas cselekedetet, olyat tett, ami kárt okozott.
Mit is jelent ez?
Egy káros, másoknak ártó cselekedet egy olyan tett, amit az ember elkövet és nem kellett volna, vagy éppenséggel valami, amit nem tett meg és meg kellett volna.
Egy olyan dolog, amit a másik ellen elkövetünk, amit nem szeretnénk, ha velünk megtörténne, illetve, nem tettünk meg valakiért, amit viszont szeretnénk, ha ő velünk megtenne fordított esetben.
Például:
Te, mint cégvezető egy külső cégnél tárgyalsz, a munkaidő 5-ig tart.
Mivel nem vagy bent, az egyik munkatársad már 16:13-kor lelép, mivel sürgős magánjellegű dolga van, de erről nem szól Neked semmit és mivel Te nem ellenőrzöd, soha nem is tudod meg.
Látszólag nem egy nagy ügy, mégis kimeríti a károkozás fogalmát, mivel 47 perc munkaidővel megkárosít Téged. De ez még nem a legrosszabb. A legrosszabb az, hogy egy titkot eredményez.
Vagy egy másik példa:
A legjobban fizetett munkatársad hétvégén egy buliban van, ahol bizonyos résztvevők elkezdenek Téged hangosan pocskondiázni.
Ő viszont nem szól egy szót sem, nem áll ki érted, hanem lapít és hagyja, hogy mindenki előtt lejárassanak a távollétedben.
Ez egy mulasztásos ártó cselekedet és ha ezt nem kommunikálja később feléd és elhallgatja, akkor itt is egy titok keletkezik.
Ezek a kisebb-nagyobb titkok azonban egy érdekes viselkedésbeli változást fognak eredményezni emberünknél:
Először elkezd Veled kapcsolatban kritikusan gondolkozni, aztán ennek a kritikának nyilvánosan is helyt ad majd, méghozzá a lehető legnagyobb igazságérzettel és vehemenciával…
A legfontosabb tény, amit számba kell venni azonban, hogy ahogy több és több ártó tett és ezzel kapcsolatos titok halmozódik fel, annál kritikusabb lesz a személy és amikor ez elér egy bizonyos határt, le fog lépni és odébb fog állni…
És ez általában a lehető legrosszabb helyzetben történik meg és akkor, amikor a lehető legkevésbé számítasz rá….!
Mi lehet ezzel kapcsolatban tenni?
1) Az első és legfontosabb, hogyha egy munkatárssal kapcsolatban nem értesz valamit, kétségeid vannak ,vagy gyanakszol valamire, akkor ne hagyd szó nélkül, ne söpörd a szőnyeg alá, hanem kérdezz rá és beszéld meg vele! Ne halaszd, hanem tedd meg mielőbb.
Ha még nem vagy megfelelő tudással állig felvértezve az emberismeret terén, akkor mindig fennáll a veszélye, hogy a szóban forgó munkatárs nem mond igazat, ezért fontos, hogyha lehetséges, ellenőrizd utána a tényeket.
2) Ha pedig bármilyen ártalmas cselekedet vagy károkozás fényre derül, legyen az elkövetés vagy mulasztás, azonnal vizsgáld ki, ülj le a felelőssel és érd el, hogy tegyék jóvá a dolgot.
Csak így fogja a munkatárs jobban érezni magát és így van esélye, hogy a kapcsolatotok ne romoljon meg.
3) Bizonyos szituációkban nagyon jól működik, ha vezetőként kijelented, hogyha bármi van és elmondják Neked időben, akkor az minimális következményekkel fog járni, de ha elhallgatják, akkor 2X-esen súlyos büntetést fogsz kiszabni.
4) Ha olyan szituáció derül ki, ami miatt nem maradhat az illető a
csapatban akkor alaposan készülj fel a megbeszélés előtt, hogy a legjobban védve legyetek és a legkevesebbet tudjon ártani Neked és
a cégnek.
(Az emberek nagyon érdekesen tudnak reagálni ilyen helyzetben.)
Ilyenkor nagyon fontos, hogy a Te dolgaid is legyenek rendben és ne legyél semmilyen módon sem zsarolható…
5) Vértezd fel magad tudással! Minél többet tudsz, annál kevésbé leszel hatáshelyzetben, annál többször fogsz tudni felülkerekedni a Rád váró kihívásokon. A képzés Önmagadba az egyik legjobb befektetés.
Info itt!
És ne feledd: egy képzett cégvezető a végén mindig megnyeri
a játszmát!
Barátsággal:
Helle Nóra és Eric Helle
HÉTINDÍTÓ EGYPERCES – AZ ERŐSEN KRITIKUS KOLLÉGÁKRÓL…1.
Minden vezető életében előfordult már, hogy egy munkatársa, aki addig úgy tűnt, hogy rendben vitte a dolgokat hirtelen kritikus, majd erősen kritikus megjegyzéseket kezd el tenni a dolgokkal, egy személlyel vagy magával a cégvezetővel kapcsolatban.
Ez egy nagyon irritáló szituáció lehet, sok zaklatottságot tud okozni és sok figyelmet el tud vinni a vezetőtől, ami pénzben is kifejezhető kárt okoz.
Tudnod kell azonban, hogy hosszú évek tapasztalata azt bizonyítja, hogy két nagyon jól elhatárolható oka van a hirtelen feltörő, erősen kritikus magatartásnak.
Ha ezekkel tisztábban vagy, könnyebben meg fogod érteni az ilyen helyzeteket és ezáltal gyorsabban is fogod tudni kezelni őket, illetve tudsz tenni ellenük a jövőben.
Hogy mi is ez a két ok?
Eléggé érdekes.
Kezdjük az egyszerűbbnél.
Az első oka annak, hogy valaki kritikus lesz egy területtel vagy személlyel kapcsolatban akkor következik be, ha az illető nem értett meg vagy félreértett valamit. Ez a valami lehet egy szó vagy egy szimbólum, vagy több is, illetve egy nem közölt adat, de mindig jelen van, sokszor mélyen elbújva vagy a háttérben ha ilyen tünetet tapasztalunk a munkatársunktól.
Mit lehet ilyenkor tenni?
Mint mindenre, erre is a beszélgetés, a több kommunikáció a megoldás kulcsa.
Beszélnünk kell vele és célirányosan meg kell tudnunk, hogy mi az amit nem ért vagy nem értett meg, illetve esetleg félreértett és el kell magyaráznunk neki vagy ki kell tisztáznunk vele részletesen, hogy ezt kisimítsuk és orvosoljuk.
Például lehet ez egy olyan szituáció, hogy a munkatárs kritikus a fizetésével kapcsolatban, nem érti, hogy miért nem kap többet. El kell magyaráznunk és le kell vezetnünk, hogy pontosan hogy kapja a fizetését, úgy, hogy megértse és képben legyen ezzel kapcsolatban.
Egy fontos vezetői eszköz a heti, de legalább is havi munkatársi megbeszélések. A rendszeres, részletes tájékoztatás a cégben folyó dolgokról és a dolgok menetéről egy nagyon fontos megelőző eszköz a sokszor ellenünk vagy a cég ellen irányuló kritikákkal kapcsolatba, amit nem szabad elhanyagolni, akármi is történjen, ha jót akarunk magunknak és az általunk vezetett tevékenységnek.
A második oka a kritikusságnak már egy nehezebb dió, amit a következő levélben fogunk részletesen kivesézni.
Ha pedig szeretnél még többet megtudni az emberi viselkedésről, beleértve, hogy pontosan hogyan is lehet valaki viselkedését előre kiszámítani, látogass el a Hogyan bánjunk az emberekkel és hogyan motiváljuk őket? műhelyünkre!
Részletek itt!»»
Ne feledd: egy képzett cégvezető a végén mindig megnyeri a játszmát!
Barátsággal:
Helle Nóra és Eric Helle
- 1
- 2
- 3
- …
- 63
- Következő oldal »