Cégvezetőként lehet, hogy tapasztaltad már, hogy vannak olyan kollégák, akiknek a környezetében „rossz a levegő”. Senki sem szeret velük együtt dolgozni, mert megmérgezik a légkört. Nem mered elbocsájtani őket, mivel ők viszik a vállukon a céget és nélkülük, nem is tudod, hogy mi történne. Ráadásul a munkájukat úgy tűnik, jól végzik.
Hogyan előzd meg a rossz munkahelyi légkör kialakulását?
Neked is görcsbe rándul a gyomrod, amikor csapatépítést szervezel, mert már előre félsz, hogy mivel fogják tönkre vágni az egészet? A többi munkatárs nem is szereti a közös programokat pont emiatt. Olyat is tapasztaltál már, hogy a megbízható munkaerőről később kiderült, hogy nem is volt annyira erkölcsös.
Felvettél egy jónak látszó személyt, kitanítottad majd lelépett a konkurenciához. Sajnos egy nem jól kiválasztott személy, akkora felfordulást és kárt okozhat, hogy akár csődbe is juttathatja a cégedet. Rengeteg horror sztori kering a vállalkozók között, hogy egy-egy munkatárs mekkora veszteséget okozott.
Mitől függ, hogy valaki jó munkaerő lesz-e?
Tudtad, hogy bizonyos viselkedésjegyek alapján pontosan meg tudod határozni, hogy melyik munkatárs hogy fog teljesíteni és kitől mit várhatsz el?
Van egy pontos személyzetkiválasztási módszer, mely alapján nagy valószínűséggel a megfelelő személyeket tudod magad köré gyűjteni. Ez a kiválasztás már a hirdetésfeladásnál kezdődik és a felvételiztetésnél folytatódik.
5 tipp, amire figyelned kell a munkaerő kiválasztásánál!
A hirdetés megírásánál arra ügyelj, hogy inkább a kihívásokat hangsúlyozd ki és a szélrózsa minden irányába hírdess. Aranyhalat nem fogsz egy pocsolyában találni…
Ne a juttatásokat és a jutalmakat írd bele. Valószínű, hogy sokkal kevesebben fognak rá jelentkezni, de legalább nem megy el feleslegesen az időd interjúztatással. Már ezzel időt takarítasz meg, mert csak a jobbak fognak benevezni.
A felvételi megbeszélés alatt figyeld a viselkedésüket és mindig kérdezz rá az eredményekre: “Milyen eredményeket értek el a korábbi munkahelyükön?” Lehetőség szerint mindig kérj elérhetőséget a korábbi munkahelyekre és ott informálódj a vezetőtöl. Soha ne elégedj meg azzal, hogy a személynek jók a bizonyítványai és kiváló helyeken dolgozott, amíg nem ellenőrizted le, hogy ott mit is csinált valójában.
Mindenképpen 2 interjút csinálj egy személlyel, mert lehetett valakinek rossz napja, de amúgy egy teljesen hajlandó munkatárs. Ezen a második interjún már legyen ott a közvetlen főnöke is, hogy mennyire felelnek meg egymásnak. Mindkét interjún figyeld a személy viselkedését. Soha ne arra figyelj, hogy mennyire kedves és mennyire mosolyog, hanem a tényleges eredményeire és a hajlandóságára.
Ha lehetőséged van rá, hívd be egy próbanapra, ahol a hajlandóságát jobban letesztelheted. Ne az iskolai végzettség számítson, hanem, hogy mennyire hajlandó együttműködni és a munkához állni és mit tesz le az asztalra.
Nem lehet embert találni?
Még egy természeti törvény: a megfelelő ember megtalálása és felvétele egy döntéssel kezdődik.
Döntsd el, hogy felülkerekedsz a munkaerő-piaci nehézségeken!
Ehhez kapsz eszközöket itt:
https://vezetoisiker.eu/a-csapatepites-alapjai-mini-kepzes/