Észrevetted, hogy hétvégék után sokszor úgy jönnek be a munkatársak, mintha átment volna rajtuk az úthenger?
Sokszor morcosabbak és kedvetlenebbek, mint hetfő délután.
És ennek tetejébe még elég sokáig eltarthat, amíg végre rá tudják tenni a figyelmüket a munkára és végre tényleg azt csinálják, amit csinálniuk kell!
Vajon miért is van ez így?
Az ok több, mint érdekes….
Az emberi elme két részből áll: az egyik része az “analitikus” elme amit most is használsz, amikor ezt a levelet olvasod, vagy amikor autót vezetsz, főzől, számolsz vagy éppen kertészkedsz.
A másik része az úgy nevezett “reaktív” elme, ami sajnos a negatív, rossz tapasztalatokat gyűjti és inger-reakció alapon megpróbál emlékeztetni ezekre, kisebb vagy hangsúlyosabb, pozitívnak nem mondható gondolatokkal vagy hangokkal a fejedben és mindent megtesz azért, hogy elvegye az önbizalmad és életkedved vagy eltérítsen a céljaidtól!
És ilyen elméje ugye a munkatársaidnak is van….
Mi aktiválja az elme negatív részét?
Érdekes és szerencsés módon, hacsak nem vagyunk eleve fáradt, esetleg kialvatlan állapotban vagy nem vagyunk kiéhezve, akkor a mindennapi tevékenységek során az analitikus elménk van működésben és a negatív dolgokat okozó “reaktív” elme kiiktatott állapotban van.
A mindennapi munkavégzés során a cselekvések sorozata úgy is mondhatjuk, hogy “akció” szintre visz minket és ez távol tartja tőlünk a nem kívánatos “mumust”, a reaktív elmét.
Azonban a legtöbb munkahelyen pénteken mindenki leteszi a lantot, szépen hazamegy és “akció” szintről sokszor a “punnyadás” szintre megy le….
És a punnyadás tart karokkal, szélesre nyitja a kapukat, a nem kívánatos vendégnek: a reaktív elmének, aminek bekapcsolódása nemcsak azt eredményezi, hogy a személy befelefordul és negativan gondolkozik, hanem azt is, hogy morcos, rosszkedvű és búval bélelt lesz, még akkor is, ha odakint hétágra süt a nap és mindenki barátságosan közeledik hozzá!
Mit lehet tenni?
Röviden:
Először is beszéltesd egy kicsit a kollégát hétfő reggelenként, vagy érd el, hogy a főnöke beszéltesse. Hallgasd meg, értsd meg, legyél ott neki! Az a tényező, hogy meghallgatod és megértést tanusítasz az irányába, önmagában terápiás.
Aztán, amikor a a figyelme már sokkal jobban a környezeten van, beszéld meg vele az aznapi teendőket és lendítsd akcióba!
Vezetőként az akcióba lendítés kutya kötelességed…
A jövőben pedig tanulj és szerezz mégtöbb megértést a személyzetkezelés és motiváció területén!
Itt olvashatsz róla.
Barátsággal:
Helle Nóra és Eric Helle