Személyes és telefonos felméréseink alapján a legfőbb közös nevező, ami minden vezetőnek reális, és amivel vezetőként mindenki kisebb nagyobb szinten küzd, mégha nem is vallja be magának, az a napi stressz….
Mi az az egy dolog, ami nem közismert a stresszel kapcsolatban?
Sok mindent írnak stressz-management címen a különböző fórumokon, azonban egy kulcstényezőt a források 99.9%-a figyelmen kívül hagy.
Azokban a dolgokban vagy helyzetekben, amik a legtöbb stresszt okozzák számunkra, érdekes módon egy közös tényező van: a vezető személynek azon a területen egy “vakfoltja” van.
Mi az a vakfolt?
A vakfolt szó az angol “blindspot” szóból ered és azt a területet jelenti egy ember vagy egy vezető életében amivel csak részlegesen tud szembenézni, vagy amivel egyszerűen nem tud szembenézni
Ez minden vezető esetében más és más lehet: néhány vezető számára a pénzügyek, mások számára a személyzetkiválasztás és/vagy a személyzetkezelés, maga az értékesítés, vagy éppen a szervezés, de lehet bármi más is.
Mik a tünetei?
- Rendszeres és elhúzódó problémák egy bizonyos területen
- Súlyosabb problémák azon a területen
- Még súlyosabb problémák ugyanazon területen
- Katasztrófák…..
Okai lehetnek:
1) Fájdalmas múltbeli tapasztalatok azokon a területeken.
2) Múltbeli hibázások, véletlenszerű vagy szándékos “ártó tettek” a területtel kapcsolatban.
3) Egyszerűen a tudás hiánya azon a területen.
Példa – a lefelé menő spirál a következőképpen működhet:
A cégvezető mondjuk egy dolgos munkáscsaládból származik, ahol sosem látott otthoni példát arra, hogyan legyen jó vezető és hogyan szervezze meg a dolgokat.
Iskolában sem tanult ilyet sosem.
Jó szakemberként komoly eredményeket ér el, de amikor már nagyobb mennyiséget kell a cégben lekezelni, és ehhez szervezni kellene, az már nem megy zökkenőmentesen.
Bár érzi és tudja is, hogy szerveznie kellene, ezzel sosem tud igazán szembenézni (nem is nagyon tudja, hogyan kezdje). A szervezetlenség hiánya miatt egyre több és több csúszás van a munkákkal.
A csúszások miatt azonban egyre kevesebb és kevesebb idő jut a szervezésre.
A sok kapkodás miatt az egyik megrendelő elégedetlen és átmegy a konkurrenciához.
Ez bevételkiesést eredményez, aminek gyors pótlása miatt a meglévő apró szervezési lépések is teljesen leállnak.
Az elhúzódó sietségek és a folyamatos túlórák miatt a legjobb kolléga beadja a felmondását, mivel otthon a felesége válaszút elé állítja.
A cégvezető egészsége a sok stresszforrástól megrendül és kórházba kerül, magára hagyva az embereket a szervezetlen folyamatokkal ….
Mi a kiút a fentiekből?
Az aranyszabály, ami egyenrangú a gravitációs törvénnyel:
Amivel az ember szembe tud nézni, azt fogja tudni kezelni.
Ha nem dugjuk a fejünket a homokba, ha foglalkozunk a dologgal, ha nem söpörjük a szőnyeg alá, nem hagyjuk figyelmen kívül, hanem ismereteket szerzünk és tanulunk a témában és rávesszük magunkat a cselekvésre, minden külső meglévő ok ellenére, akkor fogjuk tudni kezelni a dolgot!
Egy vezető problémái mindig és kizárólag azon területek miatt vannak, amikkel nem, vagy csak nehezen és részlegesen tud szembenézni.
A szembenézés annyit jelent, hogy meghátrálás nélkül, a léleljelenlétünket megőrizve, kényelmesen rátesszük a figyelmünket az adott területre és érzékeljük a szituációt, illetve elkezdünk információt és tudást gyűjteni a dolog megoldásának az irányába és ezeket a megoldásokat késlekedés nélkül meg is valósítjuk!
Az időben történő szembenézés pedig katasztrófáktól menthet meg minket és szó szerint életeket menthet…
Ha Nálad is szükséges szembenézni és kezelni egy pár dolgot, akkor most gyere el Stresszmentesítő eszközök előadásunkra!
Olyan dolgokról fogunk beszélni, amiket nem tanítanak az iskolában…