Mit tudsz tanulni a gyerekektől a személyzetkezelésről? Hamarosan megtudod.
Addig is nézzük a személyzetkezelést:
Egy cégvezetőnek minden nap embereket kell irányítani és el kell érnie, hogy a munkájukat elvégezzék. Ráadásul nap mint nap belefuthatsz munkahelyi pletykákba, ellenkezésbe, egymásra mutogatásba, és mások hibáztatásába is.
Ilyenkor kinek adsz igazat, kinek fogsz hinni? Honnan tudod, hogy melyik mond igazat és melyik hazudik?
Vajon jól döntesz, ha azt rúgod ki, akire a legtöbb panasz van? Vagy mit csinálsz, ha a legjobb embereid felállnak és el akarnak menni?
Íme egy nagyon hasonló példa, ami azt bizonyítja, hogy a személyzetkezelést nem lehet elég korán kezdeni!
A minap a 15 éves fiam egy komoly beszélgetést kezdeményezett. Elmesélte, hogy az egyik számítógépes játékban van egy csoportja, akikkel együtt harcol, és ő a vezetőjük.
Az egyik legjobb embere (nevezzük „B”-nek) el akar menni, mert egy másik csapattárs (nevezzük „C”-nek), nem játszik csapattagként és többször is megtámadta. Azt mondta, hogy, amíg „C” csapattag, addig ő nem kíván a csapatban lenni. A fiam megkérdezte „C”-t, hogy mi a véleménye erről. Ő mindent tagadott.
A fiam ezért hozzám fordult segítségért, hogy mit javaslok neki ebben az ügyben. Megkérdeztem, hogy „B”-nek mi a teljesítménye, milyen játékos és csak a tényekre figyeljen. Azt válaszolta, hogy „B” az egyik legjobb embere, nagyon jól játszik csapatban és nagyon jó eredményeket érnek el akkor, amikor ő is játszik.
Ezútán megkérdeztem, hogy mi „C” eredménye és milyen csapatjátékos. Azt válaszolta, hogy egyáltalán nem jó játékos. Gyakran vesztenek, ha jelen van, ráadásul a többi játékos is panaszkodott rá, hogy őket lövi, nem pedig az ellenséget és nagyon rosszindulatúan a kommunikál a többiekkel, még vele a vezetőjével is. Akkor megkérdeztem:
- Véleményed szerint a csapatodnak melyik tesz jót: ha „B” játékos vagy, ha „C” játékos a csapat tagja?
- Természetesen „B”.
- Akkor meg is van, hogy mit kell tenned!
- Rúgjam ki „C”-t és vegyem vissza „B”-t?
- Kimondtad a helyes választ!
- Akkor ezt fogom tenni. Köszönöm.
Azzal elment, hogy rendet tegyen a csoportjában és megnyerje a csatákat!
Ha hasonló helyzetbe kerülsz, akkor te is az alábbiak segítségével hozhatod meg a döntésed:
- Soha ne a munkahelyi pletykák alapján határozd meg, hogy egy munkatárs hogyan teljesít, mert ez lehet igaz, de lehet hamis is.
- Mindig vizsgáld meg te magad tények alapján, hogy mi az igazság.
- Vezesd a munkatársak eredményét, teljesítményét lehetőleg statisztikával. (Ne csak a felszínt lásd, nézz a mélyére, hogy kinek mi a tényleges eredménye. Csak a befejezett feladatok számítanak. Az elkezdett, de soha be nem fejezett projekteknek nincs értéke)
- Figyeld meg a személyek hozzáállását a munkához és a feladatokhoz:
- Melletted vannak: Persze, mikorra kell? Holnapra meglesz. Ezt még ma megcsinálom!
- Ellened dolgoznak: Ezt nem lehet megcsinálni. Ez így nem jó, én jobban tudom.
- Egyáltalán nem dolgoznak: Nem tudom megcsinálni. Erre nincs időm. Én már tele vagyok. Nekem ma korábban el kell mennem, add másnak.
- Ha ezeket az információkat összegyűjtöd, akkor ki fog rajzolódni a kép, hogy kik azok, akik veled dolgoznak és azok akikre nincs szükséged. Ez utóbbiaktól válj meg mihamarabb. Ne várd meg, amíg a legjobb embereid mondanak fel!
Ha így teszel, akkor egy ütőképes csapatod lesz, ami minden csatát meg fog nyerni!
Ha szeretnél még hallani más hasznos információt a cégvezetéssel kapcsolatban, akkor gyere el az ALAPVETŐ VEZETŐI ESZKÖZÖK előadásunkra.
Baráti üdvözlettel:
Ági, Nóra & Eric