Esetleg gyakran tapasztalod, hogy a munkatársaid már nem eléggé motiváltak? Már nem eléggé hatékonyak?
Vajon mi történik ilyenkor?
Lehet, hogy Te is ismered, hogy egy iskolában végeztek egy kísérletet tanulókkal, aminek nagyon tanulságos lett az eredménye.
A tanár megbeszélte a diákokkal, hogy az osztály átlag- teljesítményét fogja minden személynél figyelembe venni. Az első negyed évben ez az átlag 4.0 körül lett, mert voltak, akik 5-ösre teljesítettek és voltak akik alig ütötték meg a 2-est.
Be is írta a tanár mindenkinek ezt az átlagértéket. A következő negyed évben ez az átlag már csak 3.5 körüli lett és a következő negyed évben ez tovább esett 3.0 alá.
Mi okozta ezt a visszaesést?
A válasz egyszerű: A jó tanulók, akik korábban sokat tanultak és mindent beleadtak, elvesztették a motivációjukat a rosszabb jegyek miatt. Akik pedig korábban sem tanultak, még inkább leszoktak róla, hiszen a jó tanulók miatt, így is várakozáson felüli lett az eredményük!
Ugyanez történik a munkatársaiddal is, ha nem teszel köztük különbséget.
Ha hasonlóképpen bánsz egy hatékony, együttműködő munkatárssal, mint egy kevésbé hatékony, gyakran hibázó és folyton akadékoskodó munkatárssal, akkor te is az átlageredmények visszaesését éred majd el.
A szabály egyszerű: Mindig azt kapod, amit jutalmazol, aminek figyelmet szentelsz, amit értékelsz!
Ha több figyelmet szentelsz a jó munkavégzésű, hatékony munkatársaknak, még meg is dicséred őket, sőt esetleg még ki is emeled őket egy magasabb beosztásba, akkor ők még jobban fognak dolgozni, hogy további „5”-ös jegyeket szerezzenek nálad.
Ha kevesebb figyelmet szentelsz a hibázó, rossz munkavégzésű és folyton akadékoskodó munkatársakra, sőt még írásbeli figyelmeztetést is adsz nekik, akkor ők vagy összekapják magukat, vagy pedig elmennek.
Ez utóbbi egy jó indok, hogy a helyükre felvegyél hasonlóan jó munkavégzésű, és hatékony munkatársakat.
Ha viszont továbbra is csak „átlagolsz” és nem teszel különbséget a munkatársak eredményei között, akkor egy idő után nem csak, hogy vissza fog esni az eredmény, de a jó munkaerők fognak elmenni.
Te, melyiket szeretnéd inkább elérni? A jó munkatársak vagy a rossz munkatársak menjenek inkább el?
Legyél bátor és különböztesd meg a jó munkaerőket a rossz a munkaerőktől! Csak így tudod a munkatársak motiváltságát megtartani és az eredményeket javítani!
Ha érdekel még további hasznos praktika gyere el az Alapvető vezetői eszközök előadásunkra!
Baráti üdvözlettel:
Ági, Nóra & Eric