Bizonyára veled is előfordult már, hogy nem annyi pénz érkezett a cég számlájára, mint amire számítottál…..
És ne is beszéljünk a többi pénzügyi nehézségről, amikkel szembe kellett nézned:
- mostanában lecsökkent az árbevételed.
- a kiadások növekedtek.
- a vevő állományod jelentősen megcsappant.
- a megmaradt nyereségedet a bank és/vagy az adó viszi el.
- a beszállítók követelik a pénzüket.
- a munkatársak évek óta várják a fizetésemelést.
Ilyenkor nagy levegőt veszel és még keményebben dolgozol és azt latolgatod, hogy néhány munkatárstól esetleg meg kell vállnod? Ez lenne a megoldás?
Van néhány tuti tipp a tarsolyomban, melyek hasznosak lehetnek a számodra:
- Az első, amit tenned kell, az az, hogy erőteljes promózásba kezdesz (Promoció: valamit, vagy valakit/magunkat ismertté tenni.), hogy megnövekedjen a kereslet a terméked/szolgáltatásod iránt.
(Erre már nagyon jó online lehetőségek vannak, keress egy szakértőt és dolgozz vele!) Ez nem baj, ha pénzbe kerül, de ez hozza majd a bevételt. Ha ezt nem teszed, akkor sosem fogsz kijönni a pénzügyi nehézségekből.
Csak úgy tudod helyre állítani a pénzügyeidet, ha növeled a bevételedet. Ahhoz pedig az első lépés a promózás!
- Amint jönnek az újabb és újabb vevők kezdj nekik jó minőségben szolgáltatni, terméket eladni, hogy növekedjen a bevételed.
- Nevezz ki egy személyt (ez lehetsz te magad is), aki a hitelezőkkel, beszállítókkal tartja a kapcsolatot és folyamatos kommunikációban van velük, fenn tartva a jó viszonyt.
Ne engedd, hogy más munkatársak is ezzel a problémával foglalkozzanak és feleslegesen idegeskedjenek. Ők dolgozzanak veled keményen, hogy teljesíteni tudjátok a megnövekedett igényeket.
- Kezdj el pontos kimutatásokat vezetni a beérkezett és a kifizetett pénzekről. (Itt a ténylegesen beérkezett pénzről és a ténylegesen kifizetett pénzről beszélek) Pontosan ismerned kell, hogy mire mennyit költesz.
- Mikor már elhárult a veszély, kezdd el átszervezni a cég működési alapjait, hogy ne fordulhasson elő újra ilyen helyzet. (Például legyen egy marketing szakembered, aki ezt a területet viszi.)
- Hetente vezesd a pénzügyi kimutatásokat és azonnal reagálj, amint azt látod, hogy a bevételed ismét lefelé esik. Készíts heti pénzügyi tervezést a várható bevételekről és kiadásokról.
Nagyon fontos, hogy a pontok sorrendjén ne változtass! Sokan a 4-5-6-os pontokkal kezdik és csodálkoznak, hogy nem sikerül megoldani a pénzügyi válságot.
Nem akarnak költeni a promózásra, mondván, hogy nincs pénz! Viszont, ha nem költessz a promócióra, akkor nem is lesz!
Ráadásul nem tudsz pénzügyi tervezést csinálni, ha nincs bevételed!
Először teremtsd meg a bevételt az 1-2-3-as pontokkal és utána a megtermelt pénzt már elköltheted a pénzügyi tervezés alapján.
Tehát, ha pénzügyi válságba kerülsz, ne keseredj el, kezdj el erősen promózni!