Bizonyára már te is tapasztaltál olyat, hogy a jól dolgozó munkatárs egyszer csak már nem volt jól dolgozó….
A többiek, akik eddig sem dolgoztak túl jól, ők pedig megtartották ezt a „jó szokásukat”, vagy talán még kevésbé lettek aktívak.
Téged is bánt a beosztottaid hozzáállása?
Volt már úgy, hogy úgy érezted, hogy ebben a cégben csak TE gondolkozol egyedül?
Próbáltad motiválni az embereidet: szép szóval, magadból kikelve, dühöngve, jutalommal, új laptoppal, új telefonnal stb., de nem koronázta sok siker ezeket.
Volt úgy, hogy javult a helyzet 1-2 hónap erejéig, majd visszaállt minden az eredeti hanyagságba, nemtörődömségbe.
Mi lehetne a megoldás?
Most megosztok veled néhány nagyon egyszerű, de hatékony tippet, melyek segíthetnek neked ilyen és az ehhez hasonló helyzetekben:
- Adj felelősség teljes feladatokat a munkatársaidnak! (felelősség= törődés, gondoskodás, hogy azt a feladatot meg tudja csinálni, meg akarja csinálni, és a legjobb tudása szerint végre fogja hajtani és felelősséget vállal érte.)
Ha hibázik, ne hibáztasd érte, hanem beszéljétek át együtt, hogy hogyan kellett volna megcsinálni! Vezesd rá, mutasd meg neki! Tanítsd be! - A munkatársak ismerjék, hogy ők mi hasznosat hoznak létre, amivel a cég fejlődéséhez, haladásához járulnak hozzá. (Engedd, hogy kivegyék a részüket a cég feladataiból, céljainak megvalósításából.)
- Ismertesd velük a cég céljait és kérd ki a véleményüket, javaslataikat a megvalósításában! (Ne hülyézd le őket rögtön, ha számodra nem a megfelelőt mondják. Ha engeded, hogy megnyíljanak, gondolkozzanak, meglátod, hogy a végére egész használható ötletek is fognak születni.)
- Pontosan állapítsd meg –lehetőleg statisztikák alapján -, hogy egyes munkatárs mennyit dolgozik és milyen értékes eredményt ér el a munkájával.
- Ennek megfelelően, azokat a munkatársakat, akik hatékonyan és jól dolgoznak, dicsérd meg, azokat, akik kevésbé dolgoznak jól, pedig valamilyen módon büntesd meg.
A dicséret lehet szóbeli, írásbeli, valamilyen figyelmesség (például beteg a munkatárs gyermeke, ezért hamarabb hazamehet, hogy ápolja), új munkaeszköz, egyéb juttatás vagy akár pénzjutalom is.
A büntetés lehet szóbeli, írásbeli, figyelem megvonás, juttatás megvonás, esetleg fizetés csökkenés stb. (A büntetés és a dicséret mértéke a tett nagyságától és a cég anyagi helyzetétől is függhet.)
Ez az 5. pont az egyik olyan terület, ahol a legtöbb vezető nem mindig helyesen jár el és szociális megfontolásból, rombolja a jó munkatársak hozzáállását.
Vegyünk egy példát: Egy munkatárs (A) annyit dolgozik, hogy kilóg a bele. A másik (B) pedig folyton elkésik, sokáig ebédel, a maradék idejében pedig cigarettázik, vagy a magánügyeit intézi a céges telefonján.
A vezető nem dicséri meg egyiküket sem, és nem bünteti meg egyiküket sem. Így (A) és (B) ugyanolyan megítélésben részesül a vezető részéről.
Ha ez továbbra sem változik, akkor (A) munkatárs előbb-utóbb feladja és elkezd kevésbé hatékony lenni. (B) munkatárs pedig még több mindent megenged majd magának, hiszen eddig sem szólt rá senki.
Amikor pedig a vezető (B) munkatársat kérdőre vonnád a nem megfelelő hozzáállása miatt, olyankor ez a munkatárs fizetésemelést, vagy egyéb juttatásokat fog kérni cserébe.
Semmiképpen se add meg neki! Továbbra sem fog megfelelően dolgozni.
Viszont, ha (A) munkatársat jutalmazod, aki jól dolgozik, akkor ő még jobban fog dolgozni!
Fontos szabály: Tegyél különbséget a jó munkavégző (hajlandó dolgozni) munkatársak és a rossz munkavégző (nem igazán hajlandó dolgozni) munkatársak között. Különbözőképpen bánj velük: A jókat jutalmazd, a rosszakat büntesd!
Ha csak az 5. pontot használod, máris eredményt érhetsz el a munkatársak hozzáállásán!